Bieganie to sport, który może się okazać niezwykle pożyteczny dla początkujących. Warto jednak zachować ostrożność i nie ryzykować wydarzeń, które mogłyby skutkować poważnymi konsekwencjami. Przede wszystkim warto wiedzieć do czego bieganie służy, jak go uprawiać i co robić gdy na treningu dostanie się kontuzja. Oto kilka porad:

Co to jest bieganie?

Bieganie to sposób na poprawę kondycji, wydolności i koordynacji ruchowej. Podstawowym celem jest przekonanie ciała do nauki biegu – początkowe luzy w wydolności i szybkości szybko się zanikają, a po kilku miesiącach treningu biegacze mogą triumfować ze swoimi rezultatami.

Bieganie jest bardzo podobne do innych sportów walki na dystansach długich, ale charakteryzuje się znacznie niższym stopniem obciążenia stawów oraz większym zapotrzebowaniem energetycznym – co oznacza, że może być one stosowane przez osoby otyłe oraz te z problemami sercowo-naczyniowymi . Biegi na dystansach krótszych (do 5 kilometrów) mogą być organizowane w weekendy lub dni wolne od pracy (np., podczas ferii letnich).

Jak zacząć biegać?

Na początek spróbuj 5-minutowego spaceru. Po tym czasie zrób 30-minutową sesję joggingu. Łącz chodzenie i jogging przez cały trening, aby utrzymać ciało w zgadywaniu i uniknąć przetrenowania. Po pewnym czasie możesz dodać do trasy biegu wzniesienia lub strome zbocza, aby zwiększyć opór i urozmaicić swoją rutynę biegową. Spróbuj też zwiększyć ilość czasu spędzanego na bieganiu zamiast na chodzeniu!

Jeśli potrzebujesz motywacji do trzymania się swojego nowego nawyku ćwiczeń, śledź ile mil/kilometrów przebiegłeś każdego dnia na wykresie lub kalendarzu, który powiesisz na ścianie, abyś mógł zobaczyć jak daleko zaszedłeś od momentu rozpoczęcia treningu!

Bieganie to jeden z najpopularniejszych i najczęściej uprawianych sportów. Często przenosi się ono jako forma rekreacji na wysoką skalę, ilekroć biegacze podejmują się zawodowego startu. Jak dla mnie ważne jest, by każdy początkujący miał szansę na rozpoczęcie tego sportu poprzez korzystanie z odpowiednich technik oraz ćwiczeń fizycznych, które mogłaby wspomóc rozwój stawów oraz koordynacji ruchowej – takich jak np.: wykonywanie gimnastyki pod okiem specjalisty – położnego rehabilitującego (który dopasowuje program do możliwości pacjenta).