Jeśli chcesz rozpocząć swoją przygodę z bieganiem i uniknąć wszelkich kłopotów zdrowotnych, pamiętaj o kilku podstawowych zasadach:

Nietrenowane bieganie

  • Nigdy nie należy biegać bez odpowiedniej rozgrzewki.
  • Nigdy nie należy biegać w środku tłumu.
  • Nigdy, przenigdy nie należy biegać po mokrej nawierzchni, jeśli nie ma się odpowiedniego obuwia i nie ma się doświadczenia w bieganiu w śliskich warunkach. Jest to bardzo niebezpieczne i może spowodować kontuzje, takie jak zwichnięte kostki czy zerwane więzadła. Jeśli chcesz zwiększyć swoje szanse na uniknięcie urazów podczas biegania po mokrej nawierzchni, spróbuj zamiast tego wybrać się na długi spacer. Chodzenie jest zarówno bezpieczne, jak i zdrowe!

Niewłaściwe buty

  • Nie kupuj butów w supermarkecie.
  • Dobrze dobrane buty to podstawa, jeśli chodzi o bezpieczeństwo biegacza. Najlepiej, jeśli specjalista skontroluje stopę oraz przygotuje odpowiednie ortezy i nakładki na podeszwy. Jeśli nie masz możliwości by udać się do profesjonalisty, który sprawdzi twoje stopy i wykona wszelkie ustalenia adekwatnie do potrzeb – idziesz na szkolenie lub zadajesz pytania w Internecie (na przykład tutaj).
  • Buty powinny dobrze dopasować się do stopy – po to trzeba mierzyć jej rozmiary i zamawiać odpowiednie modele! Im więcej butów masz luzu między palcem a obcasem tym lepiej, ponieważ każdy rodzaj treningu ma swoje wymogi co do ich rozmiaru. Zbyt elastyczna budowa (np dla biegaczy ortopedycznych) może powodować dyskomfort szeroko pojętego typu napięcia między palcem a obcasem – czyli taki typ dyskomfortu jest normalny i naturalny dla tak

Brak codziennej rutyny

Rutyna jest niesamowicie ważna dla Twojego sukcesu jako biegacza. Rutyna pozwala Ci osiągnąć swoje cele, niezależnie od tego, czy jest to ukończenie wyścigu, czy po prostu ukończenie jednej mili bez zatrzymywania się. Jeśli nie masz rutyny, będzie Ci znacznie trudniej kontynuować bieganie i regularne treningi.

Rutyny są również świetne, ponieważ mogą pomóc utrzymać motywację i skupić się na tym, co najważniejsze w życiu: na bieganiu! Kiedy wiesz, że każdy dzień przynosi ten sam harmonogram biegów i treningów, to staje się łatwiejsze dla wielu ludzi (w tym mnie), aby uzyskać podekscytowany o tych biegach, a nie obawiając się ich, ponieważ wszystko inne w życiu wydaje się tak chaotyczne teraz!

Jeśli chcesz rozpocząć treningi biegowe, pamiętaj o podstawowych zasadach nie narażając swojego zdrowia.

Jeśli chcesz zacząć biegać, pamiętaj o podstawach: zacznij powoli i buduj stopniowo; noś odpowiednie buty; zawsze rozciągaj się przed i po ćwiczeniach; pij dużo wody; stosuj zdrową dietę z dużą ilością owoców i warzyw i wysypiaj się.

Bieg jest nie tylko bardzo dobrym sposobem na odciążenie stawów, ale także sposobem na wyciszenie się i zregenerowanie organizmu. Jednak aby przebiegła ona bez zarzutu, musisz zdać sobie sprawę z kilku podstawowych rzeczy: pierwsza i oczywista – świadomość tego, że twoje ciało jeszcze nie jest przygotowane na intensywne wysiłki. Druga – to by ograniczyć się do minimum powtórzeń po treningu (max 5) oraz regularnie ćwiczyć mięśnie stabilizujące stopy i stawy (np. co dwa dni). Trzecia – pamiętaj o umiarkowanym tempie