Bieganie to bardzo popularny sport. Niezwykle przyjemnie spędza on wolne chwile i pozwala się zrelaksować. Zamiast od razu pobiegać, możesz poprosić psa, aby z tobą przejść kilka kroków do auta lub innego miejsca. Ten sposób jest świetnym rozwiązaniem dla tych osób, które wyprowadziły się na mieszkanie i nadal nie mogą sobie pozwolić na regularne biegowanie – bez problemu uda im się starczyć na piasek czy trawnik.

Jak biegać z psem po ścieżce?

Najlepszym miejscem do biegania z psem jest bieżnia. Dzieje się tak dlatego, że w przeciwieństwie do normalnego biegania na zewnątrz, możesz kontrolować prędkość i Twój pies nie będzie miał pokusy, aby zboczyć z trasy.

Jeśli chodzi o wybór bieżni dla twojego psiego towarzysza, są dwie rzeczy, o których musisz pamiętać: jego rozmiar i czy jest wystarczająco dużo miejsca, aby mógł się poruszać. Mały pies może nie mieć problemów z bieganiem na mniejszej maszynie, ale jeśli ma długie nogi, może mieć problemy z manewrowaniem wokół niej, podczas gdy większe psy mogą z łatwością zmieścić się w każdym modelu domowym – jednak znowu zależy to od tego, ile miejsca potrzebują między przednimi łapami podczas poruszania się do tyłu lub do przodu.

Jeśli wybierasz się w teren, upewnij się, że inni użytkownicy zgadzają się na to przed wyruszeniem w drogę (jeśli tacy istnieją) – w przeciwnym razie ryzykujesz, że zostaniesz skarcony!

Zawsze pamiętaj, że podczas spaceru ze szczeniakiem w szelkach nie ciągnij go za nie; zamiast tego trzymaj delikatnie za oba końce, tak aby nie zachęcać go do złego zachowania, gdy podekscytowany jest czymś, co dzieje się w pobliżu, a jednocześnie jest w stanie kontrolować, co dzieje się dalej, nie powodując niepokoju lub obrażeń.

Bieganie z psem po lesie.

  • Bieganie z psem po lesie to dobry sposób na wyciszenie się i relaks. To samo można powiedzieć o biegach w parku, czy na ścieżkach rowerowych. Należy jednak przestrzegać kilku ważnych zasad, aby nasza przygoda była bezpieczna dla obu stron:
  • Nie biegaj zbyt szybko – najlepsze tempo to 5-7 km/h. W przypadku psa warto pamiętać, że niektóre rasy mają krótsze ogony i mogą czuć się niekomfortowo podczas biegania. Jeśli chcesz urozmaicić trening swojego pupila, możesz skorzystać z aplikacji fitness (np.: Map my fitness). Urządzenia GPS tworzą mapki Twojego treningu i dają informacje o jego trasie oraz czasu przebywania na poszczególnych etapach.

Bieganie z psem po drodze – kilka słów o bezpieczeństwie.

  • Nie biegać z psem na autostradzie. To świetnie, że psa przyzwyczajasz do biegania, ale nie stawiaj go w sytuacji, w której może się czegoś połamać!
  • Nie biegać z psem po chodnikach. Chodnik to miejsce dla ludzi i pies powinien tylko obserwować ich zachowanie i nauczyć się go na przykładzie pani czy panu cierpliwemu, których widać większością czasu spacerującymi obok niego.
  • Biegać z psem pod opieką osób dorosłych – lepiej skorzystać z usług rodziny czy przyjaciół niż uczoności nowych rzeczy samodzielnie każdego dnia (choose your own adventure).

Psy lubią biegać, jeśli same namawiamy je do tego sportu.

Do tego sportu zachęcamy naszego pupila poprzez zabawy, które polegają na ruchu. Aby psy lubiły biegać, musimy przede wszystkim nauczyć je płynności. Dobrym sposobem na to jest przygotowanie dobiegającego zwierzęcia, które ma ruszać się w jednym kierunku (np: do przodu). Ważne aby wygrać sobie szacunek i uwagę psa.