Jeśli chcesz zacząć biegać, musisz wiedzieć jak. Poza tym, trening się opłaca. Biegaczom nie tylko stanie się lepiej fizycznie, ale i psychicznie!

Pozwól sobie na mały rozruch.

Rozgrzewka to jeden z podstawowych elementów treningu jogi. Wspomaga ona równomierne rozpoczęcie treningu, pozwala na rozeznawanie mięśni oraz pobudza wszystkie układy krwionośne.

Pamiętaj, żeby być przygotowanym fizycznie do tego, aby prawidłowo zrobić rozgrzewkę! Nie musisz od razu biegać pełny kilometr czy przebiec setki kroków, ale staraj się wykonywać ćwiczenia dynamiczne dla nóg i prawej ręki. To pozwoli ci na to, aby wykonać kilka ćwiczeń zanim zaczniesz biegać.

Dopasuj obuwie oraz ubrania do treningu.

  • Dopasuj obuwie oraz ubrania do treningu.
  • Buty dla biegaczy powinny być lekkie, świetnie trzymać stopę, nie przemieszczać się na podłożu i mieć wygodną podeszwę. Warto zwrócić również uwagę na materiał odpowiedni do jakiegokolwiek rodzaju treningu – np. buty dla osób które biorą udział w sesjach spinningowych powinny być wykonane z materiałów posiadających antypoślizgowe zabezpieczenia (np. buty Nitro).
  • Należy pamiętać o tym, aby buty do biegania nosić dopiero po rozgrzebaniu ich na stopach! To sprawi, że staniesz się ona one jeszcze lepsze i bardziej dopasowane do twoich potrzeb oraz stopa stanie się lepiej wentylowana.

Regularnie nawadniaj się.

Pijąc regularnie, utrzymujesz organizm w stanie nawodnienia. Woda wspomaga procesy metabolizmu, transportu składników odżywczych i przepływu krwi. Pij dużo w czasie ćwiczeń – na początku może to być do 2 litrów dziennie. Bezpośrednio po biegu warto pić min. 200 ml wody mineralnej lub soku warzywnego (np. z cytryny). Po treningu warto przyjmować źródła tiaminy (np. mięso z mięsem lub rybami), które rozpuszczają się szybciej niż inne witaminy i aminokwasy (B1), ponieważ pomagają one absorbować i uzupełniają braki potrzebnego przez ciało magnezu zgromadzonego w nerkach podczas wysiłku fizycznego – polecam suplementy magnezu na rynku farmaceutycznym!

Zjedz coś przed treningiem, ale nie za dużo.

  • Zjedz coś lekkiego, ale nie za dużo.
  • Potrzebujesz energii do biegu, ale nie chcesz czuć się pełny przed startem.
  • mała przekąska jest w porządku, ale nie jedz dużego posiłku.

Podsumowanie

Aby zacząć biegać, musisz pomyśleć o tym jak podnieść swoje umiejętności i sprawności. Nie wiesz jak do tego doszło? Nic straconego! My udostępniliśmy Ci nasze najlepsze rady i porady dotyczące treningu oraz dietetyki. Dzięki temu możesz bez problemu zaczarować sobie nowego hobby na najbliższych kilka miesięcy!