Jeśli zależy Ci na utracie tkanki tłuszczowej, lepiej wykorzystuj trening wysiłkowy interwałowy niż bieg. Jeśli jesteś sportowcem, który lubi biegać trening interwałowy może być dla Ciebie dobrym rozwiązaniem.

Nie

Chociaż bieganie to świetny sposób na spalanie kalorii i utratę wagi, nie jest to najlepszy sposób dla każdego.

Jeśli masz nadwagę lub cierpisz na przewlekłe schorzenia, takie jak cukrzyca czy nadciśnienie, które utrudniają Ci bezpieczne i efektywne ćwiczenia, to jogging może być zbyt uciążliwy dla Twojego organizmu. To samo dotyczy sytuacji, gdy masz tylko godzinę dziennie na efektywny trening; bieganie nie zapewni Ci wystarczająco dużo czasu na bieżni, by skutecznie spalić tłuszcz. A może to wszystko brzmi idealnie! Wtedy, jak najbardziej: śmiało, biegaj! Ale wiedz, że istnieją inne opcje, jak zajęcia jogi lub treningi grupowe na siłowni, które mogą pomóc w utracie wagi w sposób podobny (ale nie identyczny) do zwykłego starego biegania.

Bieganie to świetne ćwiczenie, dzięki któremu można schudnąć. Ma wiele zalet i może być twoim najlepszym wyborem, jeśli lubisz biegać i chcesz to robić dalej. Jeśli jednak nie lubisz biegać, lepiej nie stosuj tego typu ćwiczeń jako swojej głównej metody odchudzania. Najważniejsze, żebyś się ruszał i nie przestawał!

Co może zrobić dla mnie bieganie?

Bieganie spala kalorie, które pomagają Ci pozbyć się tkanki tłuszczowej z Twojego ciała. Zwiększa Twój metabolizm, dzięki czemu więcej energii jest wydatkowane nawet podczas odpoczynku lub snu. Oznacza to, że nawet w te dni, kiedy nie wyjdziesz pobiegać, Twoje mięśnie pozostaną na tyle aktywne, by spalać kalorie przez cały dzień!

Interwałowy trening czasowy

Interwałowy trening czasowy (ITC) to najlepszy sposób na utratę tkanki tłuszczowej. ITC jest formą aktywności fizycznej, która polega na pięciu minutowym okresie intensywnego wysiłku fizycznego połączonego z 20-minutowej przerwy o niskim ukrwieniu.

Wiele osób myli sformułowanie „interwałowy trening” z bieganiem. Ale nawet jeśli chcesz biegać dobrze przygotuj się do tego ćwiczenia, ponieważ może to być zbyt wymagające dla Twoich stawów! To ważne, aby spełniać swoje cele i ciągle rozwijać się – ale bezpiecznie!

Dlaczego interwałowy trening czasowy jest taki skuteczny? Podstawowe pytanie brzmi: dlaczego ma on tak silny wpływ na utratę tkanki tłuszczowej? Odpowiedź jest prosta: hamuje on komórki skurcze mięśniowej pobudza metabolizm i obniża poziom glukozy we krwi.

Interwałowy trening czasowy jest znacznie lepszy od biegania na odchudzanie. Skupiamy się wtedy na ćwiczeniach przygotowujących do rzucania maksymalnego ciężaru oraz na kontrolowaniu pulsometru, co pozwala nam utrzymać poziom wysiłku w odpowiednim zakresie i nie popaść w ekstremalny tryb treningu.